
Museonjohtajan päiväkirja 2026
On mukava lukea jälkeenpäin, mitä kaikkea sitä on tullut tehdyksi. Sitä usein myös kysytään minulta: mitä te teette kun museo on kiinni? Suurin osa museotyöstä tapahtuu näkymättömissä kulissien takana. Lopputulokset näkyvät näyttelyissä, nettisivuilla, tapahtumina ja kulttuuriympäristössä vanhoina ja vähän uudempinakin rakennuksina ja rakenteina. Nämä pienet päiväkohtaiset muistiinpanot toivottavasti avaavat museotyön monipuolisuutta.
Museonjohtajan päiväkirja 2025
Museonjohtajan päiväkirja 2024
Museonjohtajan päiväkirja 2023
Museonjohtajan päiväkirja 2022
Perjantai 22.5.
Jaahans... Maanantaina oli Kansainvälinen museopäivä, pidettiin museota avoinna iltakuuteen ja vähän ylikin. Tiistain linturetkelle osallistui parikymmentä innostunutta lintuharrastajaa pienestä tihkusateesta huolimatta. Keskiviikkona Sakari tuli tekemään Juhon töistä loppukatselmuksen. Torstain vastaisena yönä rupesivat museon rikosilmaisimet hälyttämään, se yö meni sitten siinä ja aamulla sovittiin huoltoaika perjantaille. Torstaina leivottiin suklaakakkua ja pari raparperipiirakkaa viikonlopun tapahtumia varten, Pahkamäen eskarit ja viskarit tulivat tutustumaan myllyn laitteisiin ulkoapäin (sisälle ei voi vielä mennä) ja sitten he nauttivat jäätelöt ihanassa kevätsäässä. Iltapäivän ryhmä oli niin iso, että jaettiin kahteen osaan. Toinen puoli tutustui Terhin johdolla myllärintupaan ja toinen Leenan johdolla kivikauteen ja vice versa.
Tänään Mikko vaihtoi prenkkaavan liiketunnistimen, toivottavasti auttaa. Jokilaakson 4-luokkalaiset pyöräilivät museolle, jaettiin taas kahteen ryhmään. Toiset olivat Terhin kanssa tuvassa ja toiset Laurin museon näyttelyissä. Eväät syötiin välillä ja sitten jatkettiin. Lopuksi vielä kaikki ehtivät ihailla koskea. Vein stipendikirjat Juhalle Ilmarisiin, ja jossain välissä leivottiin kaksi raparperipiirakkaa ja yksi kasvispiirakka sekä kuorrutettiin suklaakakku. Satu haki kamjosta Annantuvalle tuoleja ym. huomista Louhin tapahtumaa varten. Aloitettiin myllyn kunnostuksen ensimmäisen maksatuksen tekemistä, maanantaina jatketaan sitäkin kaiken muun ohessa.
Perjantai 15.5.
Kesäkauden ensimmäinen jätskikuorma saapui, olivatkin jo aika vähissä, kun on ollut lämpimiä päiviä. Purettiin Vikaisen näyttely ja Eija tulikin heti samantien pystyttämään uutta näyttelyä auditorioon. Lähdettiin vielä Taivassaloon palauttamaan Ilmarille taideteokset.



Keskiviikko 13.5.
Viimeisten parin viikon aikana ollaan keskitytty projektien raportteihin ja muuhun byrokratiaan. Museota toki on pidetty avoinna, näin keväisin kauniilla ilmalla ihmisiä on liikkeellä. Turbiini on pitänyt kummallista vinkunaa, tänään Toni ja Joni tulivat katsomaan sitä. Toni kiristi hihnakelkkaa, se auttoi vinkaisuihin. Samalla kun siinä myllyn edustalla olin, putsasin välpän. Roskaa ei ollut mitenkään hälyttävästi, mutta iso parrunpätkä tuotti hiukan päänvaivaa. Sain sen hangolla kohtisuoraan välppää kohti ja siitä hiukan pystyyn, niin että sain toisella kädellä napattua päästä kiinni. Kaikenlaista...

Perjantai 24.4.
Aika paljon on taas parissa viikossa tapahtunut. Vahtolaiset ja sauvolaiset vierailivat viime viikolla, Ilmaristen ja Pahkamäen eskarit ja viskarit viime viikon lisäksi myös tällä viikolla. Aloitettiin Kuisman esineiden lajittelua poistettaviin ja säilytettäviin, esille tuleviin ja kokoelmiin liitettäviksi. Tarvasjokelainen 1900-luvun taitteesta peräisin oleva rekipeitto saatiin Tarvasjoen kokoelmia täydentämään, ja Kaija haki alkuperäiset Kyöstilää käsittelevät valokuvat ja arkistoaineistot takaisin, kun ne oli saatu digitoitua ja luetteloitua.
Kevään viimeisessä seniorijumpassa kerrottiin luonnonsuojelualueesta ja käveltiin aika kovassa tuulessa sillalle ja muinaismuistoalueelle ihailemaan säilynyttä jokimaisemaa. Eilen olin kertomassa museon toiminnasta Liedon Eläkeliiton viimeisessä keskiviikkotapaamisessa, 80 kiinnostunutta senioria oli paikalla ja muisteli itsekin kaikenlaisia museoon liittyviä tapahtumia. Muun muassa Terttu kertoi kun hän oli ollut lehtipuhaltimen kanssa tekemässä pihapiirin siivousta, niin yhtäkkiä palolaitoksen helikopteri oli pörrännyt yläpuolella. Puhallin oli pöllyttänyt hiekkaa ilmaan niin, että joku oli luullut, että Nautelankoskella palaa! Hyvä, kun valvonta pelaa.
Viime viikolla Heikki, Ismo ja Pasi kävivät ihmettelemässä irronnutta aurinkopaneelia. Tänään vaihdettiin miesten ja naisten WC-tilojen automaattihanojen patterit, melkein neljä vuotta kestivät alkuperäiset. Hanat asennettiin korona-aikana 14.6.2022, niistä kerroin päiväkirjassa silloin. Aina riittää jotakin korjattavaa...




Tiistai 14.4.
Jouni ja Katariina Suomen Sukututkimusseurasta tulivat tutustumaan meidän aineistoihimme sillä silmällä, että jospa niistä olisi sukututkijoille jotakin iloa. Sellaisia vapaasti verkossa julkaistavia arkistoaineistoja meillä on jonkin verran, esimerkiksi Littoisten verkatehtaan varhaisia suunnitelmaluonnoksia. Satu haki kahvia, mehua, teetä, vettä ja kaikenlaista Annantuvan talkoolaisia varten. Täällä Nautelankoskella on pidetty eilen illalla ruokabileet pihalla, ainakin jäljistä päättäen. Voi voi, kun ei osata lukea...



Maanantai 13.4.
Aloitettiin ensiapukoulutuksen verkkokurssi. Se on kestoltaan kaiken kaikkiaan 16 tuntia, osio kerrallaan...
Perjantai 10.4.
Aamupäivän kokoelmien järjestämisen jälkeen menimme hetkeksi haravoimaan. Ojat pitää puhdistaa lehdistä, että vesi pääsee virtaamaan vapaasti. Ulkotauluun ja ikkunaan laitettiin ajantasaiset tekstit, pelargonit lannoitettiin ja vastattiin Leader-kyselyyn. Siinä haravoidessamme tulivat Elsan isovanhemmat juttelemaan, he olivat tulleet katsomaan lapsenlapsen tulevaa kesätyöpaikkaa. Olipas se ilahduttavaa!



Keskiviikko 8.4.
Satu kävi hakemassa vesikanistereita Annantuvan lattioiden pesua varten. Toinen vapaaehtoinen siivouskaveri oli valitettavasti sairastunut, niin pesuun meni sitten hiukan enemmän aikaa siihen nähden, mitä oli suunniteltu. Museotilastoon saatiin laitettua kaikki odottavat tiedot, Terhi ehti vielä siirtää esinelaatikoita myllärintuvan porstuasta kamjoon, kun huomenna tulee innokkaita päiväkotilaisia tutustumaan museoon.
Torstai 2.4.
Hallitus kokoontui tiistaina käsittelemään viime vuoden toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen. Toimintakertomukseen pitää nykyään laittaa arvio tulevaisuudesta. Tällaisia asioita pohdimme siinä:
Nautelankoski-säätiön talous on vakaalla pohjalla. Ammatillisena museona Liedon museo on oikeutettu valtionosuuteen, jonka opetus- ja kulttuuriministeriö myöntää vuosittain kahdesta museoammatillisesta työntekijästä. Liedon kaupunki on säätiön toisena perustajana sitoutunut vuosittain tukemaan museota niin, että toiminta pystytään pitämään ammatillisesti korkeatasoisena.
Liedon museon toimintaympäristö on Lieto. Liedon museoon kuuluvat Nautelankosken museo, vuodesta 2015 alkaen lisäksi Tarvasjoen kotiseutumuseo ja vuodesta 2017 Annantupa Liedon keskustassa. Liedon museo on investoinut rakennuksiin vuosien varrella voimakkaasti. Lähivuosina ei nähdä tarvetta uusille mittaville investoinneille. Rakennusten kuntoa tarkkaillaan ja huolletaan aktiivisesti. Liedon museo vastaa koko Liedon alueen kulttuuriperinnön tallentamisesta. Museossa työskentelee kaksi vakituista henkilöä täysaikaisesti ympäri vuoden. Toimintaympäristön laajenemisen johdosta on lähitulevaisuudessa välttämätöntä palkata museoon kolmas vakituinen museoammatillinen työntekijä.
Museotilasto piti myös täyttää viimeiseen päivään mennessä. Muuten saimme kaikki luvut paikoilleen, mutta talousluvuille pyysimme ja saimme jatkoaikaa ensi viikon loppuun.
Perjantai 27.3.
Alkuviikosta saimme käydä kertomassa museon toiminnasta Liedon tarkastuslautakunnalle. PowerPoint-esityksen avulla on hiukan helpompi kertoa laajasta vastuualueesta. Säätiön rooli on myös joskus hiukan hankala ymmärtää ilman taustaselvityksiä. Toimme esiin myös huolemme tulevaisuudesta. Museon toiminta on Tarvasjoen kotiseutumuseon ja Annantuvan myötä laajentunut huomattavasti, mutta kaupungin avustus ei ole noussut samassa tahdissa. Me työntekijät rupeamme olemaan hiukan uupuneita, kun työaika ei vaan millään riitä kaikkeen.
Henna ja Meri, uskolliset talkoolaiset, puhdistivat myllyn itäpuolen telineet. Ensi viikolla asennetaan pellit katolle, silloin pitää olla turvallista liikkua telineillä. Pellit tuotiin jo perjantaina valmiiksi odottamaan asennustöitä.
Huomista juhlatilaisuutta varten laitettiin kahvio valmiiksi, valkoiset liinat ja kukat pöydillä luovat kyllä juhlavan tunnelman.




Torstai 19.3.
Tettiläisillä oli iso urakka aineiston järjestämisessä ennen luettelointia. He ehtivät kuitenkin haastatella Terhiä museotyöstä ja käydä vielä kuvaamassa myllyn kattoremonttia.
Remonttia vaati myös turvavalokeskus. Akut on nyt vaihdettu ja homma toimii taas.


Keskiviikko 18.3.
Joe oli jo eilen ja tänään jatkoi Laurin valokuvakokoelmaan tutustumista akatemiatutkimusta varten. Soilen lukutoukkakerho vieraili Annantuvalla. Sadulla oli aistikortit mukana, niitä oli hyvä testata.






Maanantai 16.3..
Tettiläiset Niko ja Niilo luetteloivat Karjala-seuran valokuvia ja laittoivat ne kauniisti arkistokelpoisiin paperitaskuihin ja veivät paikoilleen arkistoon. Ruokailun jälkeen he tutustuivat Vikaisen taidenäyttelyyn. Keskiviikon lukutoukkakerhoa varten ollaan tehty opaskortteja, niitä laminoitiin seuraavaksi. Lopuksi vielä he aloittivat tarvasjokelaiselle sotamiehelle lähetettyjen kenttäpostikorttien luettelointia. Välillä käytiin ihmettelemässä nosturia myllyn kattorempassa. Aikamoista.

Perjantai 13.3..
Reippaat talkoolaiset tulivat taas auttamaan päreiden laittamisessa ja työmaan siivouksessa. Sakari tuli tekemään työmaakatsauksen. Mietittiin tettiläisten tulevaa viikkoa ja Annantuvan investointihankkeen maksatusaikataulua. Kesäoppaat valittiin ja ilmoitettiin sekä valituille että kaupungin rekryyn.
Torstai 12.3..
Reippaat talkoolaiset tulivat auttamaan työmaan siivouksessa. Länsipuolen telineet saatiin puhtaaksi, vaikka vettä satelikin koko aamupäivän. Aika hurjaa, kun on katossa aukkoja. Onneksi on pressut, jotka voidaan laittaa suojaksi, kun sataa.
Terhi, Satu, Emma, Mikko, Pertti ja Anna olivat kaikki kohtaamispaikalla kun Pekka näytti valokuvia yli 50 kiinnostuneelle. Aiheena oli Hyvättylän kylä ja huipennuksena Liedon VPK. Paikalla oli myös henkilö, joka oli asentanut palosireenin paloasemalle vuonna 1954. Kun hälytys tuli, niin puhelinkeskuksen hoitaja painoi nappia ylös ja alas, ääni nousi ja laski painamisen mukaan ja siitä sitten tunnisti ujelluksen.



Keskiviikko 11.3.
Pikkuhiljaa ollaan aina jossakin välissä tehty viime vuoden toimintakertomusta, ja nyt rupeaa talouslukuja vaille olemaan valmis. Eilen ja tänään haastattelimme kesäoppaiksi hakeneita nuoria, ja päätös valinnoista tehdään viimeistään perjantaina. Tänä vuonna hakijoita oli yli 60. Iidakin palasi taas tutkimuksensa pariin, nyt vuorossa ovat Laurin työhuoneen kirjat näyttelyssä. Mikko on myös palannut talvitauolta valokuvien pariin. Hän myös ystävällisesti vei kirjanpitomapin tilitoimistoon kotiin mennessään.
Perjantai 6.3.
Juha putsasi alkuviikosta välpän, vesi pääsee taas esteettä virtaamaan turbiinisäiliöön. Generaattorin vetohihnat väpättävät jonkin verran. Toni, Joni ja Timo pääsivät paikalle kiristämään systeemiä, nyt toimii taas moitteetta.
Keskiviikkona senioriliikuntahetkessä liikuttiin kivikauden maisemissa. Koska esihistoria on niin laaja aihe, päätettiin paloitella se osiin. Nyt puhuttiin maan kohoamisesta, rannansiirtymästä ja asuinpaikoista. Lopuksi käveltiin vielä muinaismuistoalueelle, vaikka vähän oli liukasta. Hallitus kokoontui iltapäivällä. Käsiteltiin myllyn kattoremonttia ja päätettiin hakea Liedon Säästöpankkisäätiöltä avustusta projektille.
Eskarilaisten museohetkessä sekä torstaina että tänään aiheena oli Laurin kokoelmat. Lapsia kiinnosti näyttely tavattoman paljon, moni heistäkin on jo aloittanut oman pienen kokoelman keräämisen. Iltapäivällä ehdittiin vielä syöttää kaikki tarvittavat tiedot Säästöpankkisäätiön avustushakuun, mutta kirjanpito täytyy tulla tekemään viikonloppuna. Aika riittänyt siihen nyt ja ensi viikolla ei pysty minään päivänä keskittymään, kun on niin paljon kaikkea.



Perjantai 27.2.
Tiistaina jo saatiin uusi ilmalämpöpumppu paikoilleen ja toimimaan! Keskiviikkona Korsutupasäätiön vapaaehtoiset tulivat kaatamaan myllyn seinustalta puita, että päästään rakentamaan tellingit ja tekemään kattoremonttia. Ilman lauhtumisen myötä vesi virtaa taas turbiinisäiliöön niin, että voitiin yhdistää generaattori verkkoon. Siinä sitten huomattiin, että tuottomittari oli mennyt rikki. Teemu ehti paikalle katsomaan hetimiten, olisiko ollut korjattavissa vai mitä tehdään. Uusi pitää asentaa, menee ensi viikkoon. Tuotto kirjautuu silti, vaikka me emme sitä nyt näe.




Perjantai 20.2.
Kovat pakkaset sen kuin jatkuvat, nyt tehdään niin paljon töitä etänä kuin pystyy. Tänään vielä kaiken kukkuraksi näyttelysalin ilmalämpöpumppu hajosi. Matti lupasi tulla Riston kanssa asentamaan uuden tilalle, hänellä kun sattui semmoinen olemaan varastossa tarpeettomana!
Saara Anttilan sisaren jäämistöstä saimme museon kokoelmiin Saaran tauluja. Niissä on usein kuvattuna Liedon tai Lapin maisemia. Nyt mukana oli hiukan harvinaisempi satuaiheinen teos.

Perjantai 13.2.
Järkyttävän kylmä. Työhuoneissa on 14 astetta, eli kovin kauaa ei voi paikoillaan tehdä töitä. Maanantaina Iida tuli kuitenkin hetkeksi katsomaan Laurin kirjoja ja keräämään aineistoa siihen malliin, että voi sitten kotona kirjoittaa. Tiistaina ProAgrian koulutuspäivän ajaksi nostettiin hiukan lämpöä, ja auditoriossa olikin sitten ihan kohtuullisen lämmintä, kun laitettiin ovet piukkaan kiinni.
Perjantai 6.2.
Maria tuli käymään alkuviikosta, sovittiin ensi kesän harjoittelusta. Keskiviikkona oli senioriliikunta, kerrottiin Voitto Vikaisesta samalla kun jumpattiin auditoriossa hänen taidettaan ihailleen. Torstaina päiväkotilaisten museohetken teemana oli Aurajoki, katseltiin dioraamassa vedenalaista maailmaa. Myllyn katon kunnostukselle haettiin aikataulun pidennystä, kun todettiin, että ei millään saada kaikkea tehdyksi maaliskuun loppuun mennessä. Pörssisähkön hinta pomppasi pilviin, ja koska turbiini ei tuota nyt mitään, säädettiin lämmitys minimiin ja nyt sitten tehdään töitä toppavaatteet päällä.
Keskiviikko 28.1.
Hyvinvointilautakunnan kokous järjestettiin täällä Nautelankoskella. Sain alussa kertoa museon toiminnasta, tosin aikaa oli vain puolisen tuntia, niin emme päässeet kuin pintaa raapaisemaan.
Perjantai 23.1.
Sonjan viimeisenä harjoittelupäivänä käytiin tutustumassa Annantupaan ja Opintien säilytystiloihin.
Torstai 22.1.
Tänään toinen ryhmä eskarilaisia tuli tutustumaan Voitto Vikaisen näyttelyyn. Sadun kanssa katsottiin Kaijan lahjoittamia karttoja, joissa näkyi Hyvättylän alueen vanhaa maisemaa.
Keskiviikko 21.1.
Eilen Mari tuli museolle pohtimaan, minkälaista jumppaa voidaan museon tiloissa tehdä seniorien kanssa. Tänään testattiin, miten toimii samalla jumpata, kun kerrotaan ja kuunnellaan tarinoita. Oli mahdottoman mukava kokemus, päästiin ehkä lähimmäs sitä sellaista osallistavaa, vuorovaikutteista kulttuurihistoriaamme tutustumista mitä olen yrittänyt lanseerata jo vuosikymmenet siinä sen kummemmin onnistumatta. Ehkä juju on siinä, että kun liikkuu ja ajattelee samalla, niin aivot aktivoituvat kokonaisvaltaisesti ja kynnys keskustella ja pohtia asioita yhdessä madaltuu. Tätä testaamme kevään aikana vielä kolmesti eri teemoin ja syksyllä taas.
Kuvissa Marin vinkkejä tuolijumppaan - kuminauhan kanssa tai ilman.












Perjantai 16.1.
Lähikoulun eskarilaiset tulivat tutustumaan Voitto Vikaisen taidenäyttelyyn. Liekö taide innoittanut, kun he Lähtiessään kierittelivät museon pihalle söpöjä lumiukkoja.
Tällä viikolla ollaan keskitytty kokoelmien järjestämiseen ja viime vuoden tilastoihin. Museoviraston kävijäkysely avautui vastattavaksi, ja saimme sen täytettyä heti sekä kävijöiden että opastusten osalta.

Keskiviikko 7.1.
Meitä onkin nyt alkuvuonna aika mukava joukko tekemässä museotyötä:
Juha tekee lumitöitä ja kunnostaa ikkunoita.
Leena järjestää, digitoi ja luetteloi Kalle Toivosen arkistoa.
Sonja viimeistelee Kyöstilän arkistoaineiston luettelointia.
Iida tutkii Lauri Nautelan uskontoon ja filosofiaan liittyvää kirjallisuutta.
Terhi ohjaa harjoittelijoita, tekee tilastoja sekä käsittelee ja järjestää Annantuvan hankkeen aineistoja.
Jonna luetteloi Laurin esineitä. Luetteloimattomien lisäksi hän tarkistaa jo luetteloituja, korjaa tietoja ja digitoi digitoimattomat.
Mikko viimeistelee parin yksityiskokoelman valokuvien luettelointia ja siirtyy sitten Annantuvan projektiin liittyvien valokuvien luettelointiin.
Maanantai 5.1.
Siitä se sitten taas lähtee. Ennen kuin ryhdyn viime vuoden toimintakertomuksen laatimiseen, on hetki aikaa kokoelmille. Yksi iso arkistokokonaisuus on odotellut jatkotoimenpiteitä jo jonkin aikaa. Tuholaisten varalta aineisto pakastettiin ja sen jälkeen puhdistettiin varovasti imuroimalla. Seuraavaksi aineisto järjestetään, digitoidaan, luetteloidaan tietokantaan ja pakataan asianmukaisesti arkistolaatikoihin.

